Luxus, v němž se skrývá méně chemie a trocha alchymie
Než se dostaneme k tomu, proč je dobré pyšnit se slaným bazénem, představme si koncept těchto exotických společníků do horkých letních večerů. Spousta potenciálních majitelů
by si bazén se slanou vodou mohla představit tak, že ho napustí vodou ze studny a pak do ní jen nasype obyčejnou kuchyňskou sůl. To může vést ke dvěma otázkám – rozpustí se sůl ve studené vodě a nebude to štípat?
Slané bazény – elitní záležitost pro lidi s názorem
Nám je však jasné, že vy nejste klasický Čech, který chce jen přejít na něco modernějšího. Vy chcete slanou vodu, protože tím vyjádříte určitý postoj spojený s hodnotami a výhodami, ke kterým se dostaneme za chvíli. Proto je vám jasné, že slané bazény budou o něco sofistikovanější záležitostí. Bazény, v nichž je slaná voda obvykle potřebují 2 základní zařízení: elektrovodnou komoru a ukazatele hladiny soli.
Nezajímají vás nudné technikálie? Skočme rovnou k výhodám
Pokud vás technický proces dezinfekce slaného bazénu nezajímá, klidně rovnou přejděte na výhody slané vody, to je naprosto v pořádku. Protože všechno, co potřebujete vědět, víme my, a veškeré znalosti zužitkujeme při instalaci vašeho nového zahradního skvostu.
Pokud jste technologický fajnšmekr, rozhodně čtěte dál…
Jestliže chcete vědět, jak elektrolýza funguje, abyste se mohli pochlubit přátelům, kteří se na bazén přijdou podívat, jsou pro vás důležité tyto 2 pojmy:
Elektrovodná komora
- V tomto místě probíhá celý proces elektrolýzy – elektrody vytváří elektrický proud, během něhož se chlorid sodný rozkládá na chlor a sodík. Právě chlor pak způsobuje dezinfekci celého objemu vody. Ale nejedná se o klasický agresivní chlor.
- Překvapení dne? Do elektrovodné komory se opravdu sype klasická kuchyňská sůl, která obsahuje právě chlorid sodný. Rozdíl je v tom, že ji sypete do speciální nádoby, nikoliv přímo do bazénu.
Ukazatel slanosti
- Pokud se rozhodnete pro slanou vodu v bazénu, určitě by vám neměl chybět ani ukazatel slanosti, díky kterému bude hladina soli ve vodě vždy optimální pro příjemné koupání
i efektivní dezinfekci.
Jak o slanou vodu pečovat?
Údržba bazénu se slanou vodou je v základu hodně podobná údržbě chlorovaného bazénu. Zahrnuje pravidelné manuální vybírání nečistot z hladiny i ze dna, kontrolu pH, každodenní filtrování a čištění filtrace.
Nicméně jak už to v životě chodí – je to něco za něco. Příjemnější požitek z koupání a větší luxus je vykoupený náročnější péčí. Ale stojí to za to! Vlastně jediné, co vás u slaného bazénu čeká navíc je pořízení speciální filtrace na slanou vodu, pravidelná kontrola hladiny soli a před zimou snížení hladiny soli v zazimovaném bazénu. To není zas tak hrozné, že?
Kolik soli je potřeba do jednoho průměrného bazénu?
Hladina slané vody v bazénu by se měla ideálně pohybovat v rozmezí od 2 500 do 4 000 ppm. Pokud přemýšlíte,
co je ppm: jedná se o zkratku anglického spojení Parts Per Million. Česky bychom tuto jednotku mohli přeložit jako jednu miliontinu. V praxi to znamená, že pokud má být v bazénu od 2 500 do 4 000 ppm, měla by se v celkovém objemu vody vyskytovat maximálně 2,5–4 % soli.
Slanost vody je důležité hlídat ze dvou důvodů:
- Pokud bude voda příliš slaná, bude koupání nepříjemné a můžete mít podrážděnou pokožku.
- Kdyby byla voda naopak málo slaná, nedocházelo by k efektivní dezinfekci a voda by se mohla začít brzo kazit.
Jaká je optimální hodnota pH ve slané vodě?
Správně byste ji měli udržovat mezi 7,2– 7,8. K úpravě vody, aby nebyla příliš kyselá ani příliš zásaditá, slouží pH regulátory – kladné a záporné podle toho, co potřebujete.
Proč si dopřát luxus v podobě slaného bazénu
Ale pro vás je určitě mnohem důležitější otázka, proč si pořídit bazén se slanou vodou.
- Bazén se slanou vodou nedráždí pokožku tak jako chlor, a proto je ideální pro děti.
- Slaný bazén je vhodný pro osoby s alergií na chlor.
- Slaná voda v bazénu působí protizánětlivě a změkčuje pokožku.
- Sůl v bazénu není cítit, takže se vyhnete sterilnímu chlorovému odéru.
- Slanou vodou šetříte svou zahradu, do které bazén před zimou vypouštíte.
- Vyhnete se riziku nehody s uskladněnými chemikáliemi – vaše děti i mazlíčci budou v bezpečí.
- Užijete si stejnou pohodu jako u moře, ale v soukromí vlastní zahrady.
K moři už nemusíte jezdit. Moře přijelo k vám
Zjistili jste, že vás slané bazény opravdu oslovily a vyvolaly ve vás touhu po tom, mít jeden takový doma? Ukojte své tužby a posuňte bazén se slanou vodou na další level. Udělejte
si z obyčejného bazénu malé moře přímo na své zahradě. My vám s tím rádi pomůžeme a připravíme pro vás 100% originální bazén, který bude ladit s celkovým charakterem vašeho exteriéru. Sousedi budou jen závidět.